رفع خطا های رایج سامانه مودیان

با تصویب قانون پایانه فروشگاهی و راه‌اندازی سامانه مودیان، یکی از مهمترین دغدغه سازمان‌ها و مشاغل ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان است. با این حال با گذشت چندین ماه از راه اندازی سامانه مودیان این سیستم کامل نیست و خطاهایی دارد.

رفع خطا های رایج سامانه مودیان

علیرغم مشکلات خود سامانه، بسیاری از مودیان هنوز با اشتباهات رایجی مواجه می‌شوند که می تواند برای پرونده های مالیاتی آنها مضر باشد. این اشتباهات اغلب منجر به جریمه و استرس غیر ضروری می شود.

-خطای “مقدار فیلد «تاریخ و زمان صدور صورتحساب(میلادی)» از لحاظ قواعد محاسباتی و منطقی معتبر نیست” در سامانه مودیان

علت خطا : این خطا زمانی رخ می دهد که تاریخ فاکتور در بازه مشخص شده سامانه مودیان نیست ( تقریبا ۱ ماه )

راه حل : در قسمت ویرایش فاکتور تاریخ فاکتور را در بازه مشخص شده سامانه مودیان قرار دهید.

-خطای ” مقدار فیلد «شماره مالیاتی صورتحساب مرجع» با اطلاع سامانه منطبق نیست”

علت خطا : این خطا زمانی رخ می دهد که شماره سریال مالیاتی قبلا  به سامانه مودیان ارسال شده است. برای مطمئن شدن از این موضوع حتما کارپوشه خود را چک بفرمایید.

نکته مهم: صورتحساب‌های برگشت از فروش، اصلاحی و ابطالی هم باید شماره مالیاتی یکتا داشته باشند و حتما باید شماره فاکتورهای مذکور با فاکتور مرجع خود ( فاکتور اصلی) متفاوت باشد.

همچنین این خطا زمانی رخ می دهد که شماره مالیاتی که قبلا در کارپوشه ثبت کرده ایم با شماره مالیاتی ثبت شده در صورت حساب الکترونیکی مطابقت نداشته باشد.

راه حل : اگر در سامانه فاکتور شما ثبت شده است ولی در سیستم شما خطا خورده است حتما با پشتیبانی نرم افزار در تماس باشید. ولی اگر فقط شماره سریال مالیاتی یکسان است کافیست در ویرایش فاکتور شماره دستی را تغییر دهید.

-خطای ” طول مقدار وارد شده در فیلد «شماره اقتصادی خریدار» بزرگتر از حداکثر طول مجاز است. (طول مقدار وارد شده باید حداکثر ۱۱ باشد)”

علت خطا : این خطا زمانی رخ می دهد که شماره اقتصادی مشتری اشتباه یا فیلد شماره اقتصادی خالی باشد یا نوع خریدار مشخص نباشد.

راه حل : در قسمت ویرایش مشتریان حتما شماره اقتصادی و شناسه ملی وارد کنی و برای تعریف نوع مشتری در ویرایش مشتری در قسمت نوع شخص مشتری ، نوع مشتری را مشخص نمایید. (حقیقی ، حقوقی و….)

-خطای ” مقدار فیلد «شماره اقتصادی فروشنده» با اطلاعات سامانه منطبق نیست” سامانه مودیان

این خطا زمانی رخ می دهد که مقدار فیلد شماره اقتصادی فروشنده اشتباه باشد یا درج نشده باشد .برای رفع این خطا باید در قسمت مشخصات شرکت، قسمت شماره اقتصادی و شناسه ملی شرکت را ویرایش کرده و به درستی وارد نمایید.

-خطای ” به دلیل وقوع خطا عملیات انجام نشد ”

این خطا می تواند دلایل مختلفی از جمله غیر فعال شدن شناسه حافظه مالیاتی می باشد.برای رفع این خطا وارد کارپوشه خود در سامانه مودیان شوید و اقدام به دریافت شناسه حافظه مالیاتی جدید کنید و نرم افزار یا پایه فروشگاهی خود را مجدد تنظیم نمایید. در صورتیکه همچنان خطا وجود داشت با پشتیبانی نرم افزار واسط خود تماس حاصل کنید

-خطای ” در حالت دستی مقدار فیلد نسیه و نقدی نمی تواند خالی باشد ” سامانه مودیان

اگر فایل اکسل صورتحساب الکترونیکی شما در قسمت فیلد نسیه و نقدی خالی باشد، امکان ثبت صورتحساب وجود نخواهد داشت. برای رفع این خطا می بایست در نرم افزار واسط سامانه مودیان فیلد “مبلغ تسویه نقدی و نسیه” را پر کنید.

-خطای ” مقدار فیلد شناسه کالا خدمت با اطلاعات سامانه منطبق نیست ” در سامانه مودیان

این خطا زمانی رخ می دهد که شناسه کالا و خدمات یا منقضی شده باشد و یا اشتباه وارد شده باشد.برای رفع این مشکل می توانید وارد صفحه ی شناسه کالا و خدمات شوید و شناسه درست را پیدا کرده و وارد نمایید.

شناسه 13 رقمی کالا و خدمات وارد شده مورد تایید سازمان نمی باشد، دلیل این مشکل میتواند به علت عدم وجود کد در سایت stuffid.tax.gov.ir  باشد و یا اعتبار زمانی کدها در سایت مذکور منقضی گردیده اند. جهت  رفع این مشکل میتوانید از شناسه های عمومی متفاوت با شناسه های قبلی در سایت stuffid.tax.gov.ir استفاده نمایید و یا درخواست شناسه اختصاصی کالا از سایت ntsw.ir  و خدمات از سایت :portal.gs1-ir.org نمایید، لازم بذکر است کلیه شناسه های  اختصاصی مودیان نیز باید در سایت stuffid.tax.gov.ir قابل رویت و دارای انقضا باشد.

-خطای ” مقدار فیلد الگوی صورتحساب از نظر داده ای معتبر نبوده و صورتحساب معتبر نیست.”

این خطا زمانی رخ می دهد که الگوی صورتحساب الکترونیکی خود را اشتباه وارد کرده باشید. برای رفع این خطا در قسمت ویرایش فاکتور صورتحساب الکترونیکی خود را با الگوی صحیح وارد نمایید

-خطای ” مقدار فیلد موضوع صورتحساب ازنظر داده ای معتبر نبوده و صورتحساب معتبر نیست.” سامانه مودیان

این خطا زمانی رخ می دهد که موضوع صورتحساب الکترونیکی خود را در سامانه اشتباه وارد کرده باشید.برای رفع این خطا می بایست صورتحساب خود را ویرایش نموده و موضوع آن را به درستی وارد کنید.

-خطای ” مقدار فیلد نوع شخص خریدار از نظر داده ای معتبر نبوده و صورتحساب معتبر نیست.”

این خطا زمانی رخ می دهد که نوع خریدار (حقیقی یا حقوقی ) در صورتحساب الکترونیکی مشخص نباشد.برای رفع این خطا می بایست در قسمت تعرف مشتری نوع خریدار مشخص گردد.

ارور سامانه مودیان

-درخواست شما ثبت نشد و دارای خطا است

در درجه اول پس از مشاهده خطای فوق وارد قسمت تعریف فروشنده شوید و با اسکرول کردن به پایین صفحه دکمه استعلام فروشنده بزنید اگر با ارور قرمز رنگ امضا کد اختصاصی صحیح نمی باشد مواجه شدید یعنی ارتباط با کارپوشه بطور کل برقرار نیست که علت این مشکل به دلایل زیر میتواند باشد:

شناسه یکتا حافظه مالیاتی در کارپوشه غیر فعال گردیده است.

کد پابلیک کی(public key) و پرایوت (private key) کی با یکدیگر همخوانی ندارند.

در یکی از فیلد های تعریف فروشنده ، کالا و مشتری از کاراکتر های غیر مجاز از جمله کوتیشن ، فاصله و یا خط تیره استفاده شده است که باید برطرف گردد.

اطلاعات فروشنده ، خریدار، کالا در فاکتور بدرستی ثبت و یا کانورت نشده است.

-مقدار فیلد «نرخ مالیات بر ارزش‌افزوده(J)» با اطلاعات سامانه منطبق نیست.

بروز خطای فوق بدلیل عدم رعایت معاف و یا مشمول بودن شناسه 13 رقمی کالا می باشد، یعنی در سایت stuffid.tax.gov.ir شناسه کالا وارد شده معاف یا مشمول تعریف شده ولی کاربر در نرم افزار خلاف آن را وارد نموده است.

-در مقدار وارد شده‌ی فیلد «مجموع مبلغ قبل از کسر تخفیف (PS)» حداقل مقدار مطلق رعایت نشده است. (مقدار وارد شده باید بزرگتر از 0 باشد و خود 0 مورد قبول نیست)

خطای فوق به علت عدم وجود آرتیکل کالا در صورت حساب می باشد به عبارتی جمع مبلغ فاکتور صفر بوده که از لحاظ سازمان چنین فاکتور مورد تایید نمی باشد.

-طول مقدار وارد شده در فیلد «شماره اقتصادی خریدار» کوچکتر از حداقل طول مجاز است. (طول مقدار وارد شده باید حداقل 14 باشد)

طبق الزام جدید سازمان امور مالیاتی، ارسال فاکتور در سامانه مودیان فقط به اشخاصی که تشکیل پرونده مالیاتی داشته باشند صورت میگیرد از این رو به کلیه اشخاص حقیقی  که پرونده مالیاتی دارند کد اقتصادی متفاوت با کد ملی تعلق گرفته است که معمولا کد ملی افراد به همراه 0001 کد اقتصادی اشخاص حقیقی می باشد. جهت استعلام کد اقتصادی میتوانید از آدرس زیر استفاده نمایید.

https://tax.gov.ir/action/do/InquiryNationalID

-طول مقدار وارد شده در فیلد «کد پستی خریدار» بزرگتر از حداکثر طول مجاز است. (طول مقدار وارد شده باید حداکثر 10 باشد)

خطای فوق به علت عدم صحت کد پستی خریدار می باشد.

-در مقدار وارد شده در فیلد «سریال صورتحساب» الگو(^[a-fA-F0-9]{10}$) رعایت نشده است.

در وارد کردن شماره صورتحساب سازمان مواردی الزام نموده است که در زیر به آن اشاره مینماییم:

شماره صورت حساب باید 10 رقمی باشند بطور مثال اگر شماره فاکتور 1 باشد باید به صورت 0000000001 وارد شود.

در شماره صورت حساب از کاراکتر های غیر از اعداد نباید استفاده شود بطور مثال شماره فاکتورهایی نظیر 01-1402 ، A01 ،(10) و … غیر قابل قبول می باشد.

-در مقدار وارد شده در فیلد شماره اقتصادی فروشنده / خریدار الگو (^[a-fA-F0-9]{10}$) رعایت نشده است

برای اشخاص حقوقی باید از شناسه ملی بعنوان کد اقتصادی جدید استفاده گردد و خطای فوق به دلیل استفاده از کد اقتصادی 14 رقمی که معمولا با 411 شروع میشود صورت میگیرد.

-طول مقدار وارد شده در فیلد «شناسه یکتا ثبت قرارداد فروشنده» بزرگتر / کوچکتر از حداکثر طول مجاز است. (طول مقدار وارد شده باید حداکثر 12 باشد)

جهت صدور فاکتور پیمانکاری در مرحله اول باید قرارداد پیمانکاری در کارپوشه ثبت گردیده باشد . پس از ثبت قرارداد ، سامانه مودیان یک شناسه قرارداد صادر مینماید که شناسه مذکور درصورتحساب پیمانکاری در قسمت “شناسه یکتا ثبت قرارداد فروشنده” باید درج گردد ، لازم بذکر است قبل از ارسال صورتحساب، قرارد ثبت شده باید به تایید طرف مقابل رسیده باشد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا