سامانه مودیان برای چه کسانی است؟

یکی از اولویت‌های اصلی کسب‌وکارها و فعالان اقتصادی، انجام وظایف مربوط به قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان است. با تصویب این قانون، تمام افراد مشمول ملزم به ثبت‌نام در سامانه مودیان می‌شوند. اما چه افرادی باید در این سامانه ثبت‌نام کنند و چه تکالیفی بر عهده افراد مشمول است؟ در این مقاله به پاسخ دادن به این پرسش‌ها می‌پردازیم.

Business and Finance Concept – Coin, Currency, Financial Item, Graph,

چرا باید در سامانه مودیان ثبت نام کنیم؟

ممکن است فرایند ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی برای شما کمی وقت گیر و کسل کننده باشد. اما باید بدانید که شما با یک‌بار وقت گذاشتن فرایند نام نویسی را تکمیل می‌کنید. در واقع به مراتب فرایند ارسال اطلاعات و مکاتبات شما با سازمان امور مالیاتی به مراتب بسیار کوتاه‌تر‌ می‌شود. برای تأسیس این سامانه هزینه زیادی صرف شده است که ممکن است به نظر شما بیهوده باشد. در این قسمت به برخی از فواید راه اندازی سامانه مودیان مالیاتی اشاره می‌کنیم.

افزایش سرعت رسیدگی: یکی از خاصیت‌های منحصر به فرد سامانه مودیان مالیاتی این است که بخاطر بهره گیری از اینترنت یک هماهنگی کامل بین بخش‌های مختلف سامانه امور مالیاتی ایجاد می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که رسیدگی کارکنان به قسمت‌های مختلف و امور مودیان با سرعت بیشتری انجام بگیرد.

کاهش خطا: سامانه مودیان مالیاتی دسته بندی پرونده‌ها و… باعث کاهش خطاهای مختلف در رسیدگی به صورت حساب‌ها می‌شود. در حقیقت می‌توان گفت که امکان به وجود آمدن خطاهای دستی در رسیدگی به امور کاهش پیدا می‌کند.
دسترسی: همواره یکی از بهانه‌های افراد متخلف بابت فرار مالیاتی نبود امکان دسترسی و‌ بی اطلاعی نسبت به اطلاعیه‌ها بوده است. این سامانه امکان دسترسی شما و مکاتبه مستقیم با سازمان امور مالیاتی را فراهم می‌کند. از سمت دیگر باعث می‌شود که اطلاعیه‌ها را دریافت کنید. این کار از بهانه‌های واهی افراد متخلف جلوگیری می‌کند چون دسترسی مودیان به سامانه راحت است.

امنیت: شما اطلاعات مختلفی را در سامانه مودیان مالیاتی وارد می‌کنید. در قسمت آموزش سامانه مودیان ذکر کرده‌ایم که برای ثبت نام به چه اطلاعاتی نیاز دارید. سامانه‌های که صاحبان مشاغل مختلف صورت‌حساب‌ها و اطلاعات مالی و شخصی خود را وارد می‌کنند، باید آن‌قدر مطمئن و ایمن باشد تا از سرقت این اطلاعات جلوگیری کند. سامانه مودیان از حفاظت شبکه و طراحی خوبی برخودار است و تا کنون گزارشی مبنی بر به سرقت رفتن اطلاعات از این سامانه منتشر نشده است.

جلوگیری از فرار مالیاتی: درواقع یکی از مشکلاتی که این اواخر بشدت گریبانگیر سازمان امور مالیاتی کشور شده، فرارهای مالیاتی افراد مختلف بوده است. این سامانه جهت سامان‌دهی به اینگونه مشکلات و جلوگیری از فرارهای مالیاتی مورد استفاده قرار می گیرد. فرارهای مالیاتی می‌تواند باعث کاهش بودجه شده ‌و از سمتی دیگر باعث فشار بیشتر به سایر مودیان و افراد پرداخت کننده مالیات می‌شود.

بهره گیری از تکنولوژی: امروزه رد پای تکنولوژی روی بخش‌ها و فعالیت‌های مختلف مشاهده می‌شود. این اثرگذاری می‌توانند مثبت و یا منفی باشد. ازجمله اثرات مثبتی که تکنولوژی روی فعالیت‌های اداری داشته است، بحث سامانه‌های مختلف است.
ادارات و سازمان‌های مختلف بسته به حجم کاری و موارد دیگر، نیاز دارند که با بهره‌گیری از فناوری‌های دیجیتالی بتوانند کارهای خود را پیش ببرند. سامانه مودیان مالیاتی آن بخش از فناوری‌های دیجیتالی سازمان امور مالیاتی است که هسته اصلی فعالیت‌های این سازمان به آن وابسته است. در نتیجه بدیهی است که خیلی از کارکردها و وظایف این سامانه، به واسطه آن صورت بگیرد.

چه افرادی باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند؟

بر اساس ماده 1 بند ج قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، همه صاحبان کسب‌وکارها (صنفی و غیرصنفی) و اشخاص حقوقی مطابق با فصل‌های چهارم و پنجم باب سوم قانون مالیات مستقیم مصوب ۱۳۶۶/۱۲/۳ با اصلاحات و الحاقات بعدی، تحت این قانون قرار دارند. در این قانون، وقتی از واژه “مؤدی” استفاده می‌شود، منظور افراد مشمول است، مگر اینکه خلاف آن تصریح شده باشد.

علاوه بر این، کسب‌وکارهایی که نیاز به صدور فاکتور یا رسید برای کالاها و خدمات دارند، ملزم به استفاده از سامانه مودیان هستند. به این معنا که حتی اگر کسب‌وکاری مشمول مالیات نباشد، اگر فاکتوری صادر می‌کند (همانند بسیاری از ارائه‌دهندگان خدمات و کالا)، باید همچنان در پلتفرم مربوطه ثبت‌نام نماید.

به عبارت دیگر، افراد زیر ملزم به ثبت‌نام در سامانه مودیان هستند:

۱- تهیه‌کنندگان و عرضه‌کنندگان کالا و خدمات
۲- تمام افراد حقیقی صاحب کسب‌وکارهای صنفی یا غیر صنفی
۳- تمام افراد حقوقی صاحب شرکت‌های تجاری یا حقوقی غیرتجاری
۴- فعالان اقتصادی مستقر در مناطق آزاد تجاری

چه کسانی در گروه مشمولین ثبت نام در سامانه مودیان قرار نمی‌گیرند؟

گفتیم که تنها معیار برای انتخاب افرادی که مشمول ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی می‌شوند، قانون است. با مطالعه قانون و‌مشورت با کارشناس یا وکیل، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که آیا شما هم در گروه مشمولین ثبت نام در سامانه مودیان هستید یا خیر. مطابق با قانون اشخاص حقیقی در ماده ۸۱، اشخاص مشمول ماده ۱۴۲ و صاحبان مشاغل گروه سوم که کالاها و خدمات معاف از مالیات بر ارزش افزوده را ارائه می‌کنند، از ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی معاف هستند.

تکالیف افراد مشمول طبق قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان

با تصویب قانون پایانه‌های فروشگاهی، افراد مشمول وظایف خاصی دارند که باید برآنند:

 • ثبت‌نام در سامانه مودیان
 • تهیه و استفاده از پایانه‌های فروشگاهی
 • صدور صورت‌حساب الکترونیکی برای کالاها یا خدمات ارائه شده و ارسال آن به خریداران
 • ارسال اطلاعات مربوط به صورت‌حساب‌های الکترونیکی به سامانه مودیان
 • ارائه اطلاعات مربوط به حساب‌های بانکی و همچنین شناسه یکتای دستگاه پوز (Pos) یا اطلاعات درگاه پرداخت اینترنتی به سازمان امور مالیاتی
 • در صورت عدم امکان صدور صورت‌حساب الکترونیکی به دلیل مشکلات فنی یا دلایل دیگر، اطلاع‌رسانی به سازمان امور مالیاتی
 • اطلاع‌رسانی به سازمان در مورد تعطیلی یا توقف کسب‌وکار به مدت حداکثر ۱۰ روز
 • اطلاع‌رسانی به سازمان در مورد هر گونه تغییر در شغل، محل کسب‌وکار، مالکیت یا اجاره

بهترین روش برای ارسال صورت‌حساب به سامانه مودیان

برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه، بهترین راه ارسال فاکتور فروش به سامانه مودیان استفاده از بهترین نرم‌افزار مودیان است. این نرم‌افزار می‌تواند بسیاری از وظایف خسته‌کننده مرتبط با حسابداری، از جمله ثبت صورت‌حساب و تهیه گزارش‌ها، را به صورت خودکار انجام دهد.

مطابق مصوبه قانون، مهلت ارسال صورتحساب در سامانه مودیان مالیاتی تا تاریخ ۳۱ تیر ماه سال جاری تمدید شده است. این تاریخ اعمال تنظیمات برای فاکتورهای الکترونیکی است که از تاریخ ۱ آبان ماه سال ۱۴۰۱ صادر شده‌اند. برای اطمینان از تاریخ صدور فاکتورهای خود، می‌توانید به کارپوشه خود مراجعه کرده و اطلاعات مرتبط را بررسی نمایید.

در این زمینه، خریداران ۳۰ روز مهلت دارند تا نسبت به پذیرش یا عدم پذیرش صورت‌حساب‌ها اقدام نمایند، و پس از به پایان رسیدن این مهلت، صورت حساب صادر شده به صورت تایید شده در نظر گرفته خواهد شد.

توجه به مهلت ارسال هفت روزه برای صورت‌حساب‌های الکترونیکی نیز حائز اهمیت است. این مهلت به صورت تقویمی محاسبه می‌شود، که به معنای آن، حتی روزهای تعطیل رسمی نیز در این مهلت لحاظ می‌شوند. لذا، در ارسال صورت‌حساب‌های الکترونیکی خود، به این نکته دقت فراخواهید کرد.

سامانه مودیان

مهلت ارسال صورت‌حساب در سامانه مودیان

طبق مصوبه قانون، مهلت ارسال صورتحساب در سامانه مودیان مالیاتی تا تاریخ ۳۱ تیر ماه سال جاری تمدید شد. البته این ضرب الاجل برای آن دست از فاکتورهای الکترونیکی است که از تاریخ ۱ آبان ماه سال ۱۴۰۱ صادر شده‌اند. شما با مراجعه به کارپوشه خود و چک‌کردن تاریخ صادر شدن صورتحساب مربوطه، می‌توانید نسبت به ارسال فاکتورهایی که از این تاریخ صادر شده‌اند، اقدام کنید.

براساس تبصره بند ب ماده پنج قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، خریداران ۳۰ روز مهلت دارند نسبت به پذیرش و یا عدم پذیرش صورت‌حساب‌هایی که صادر شده است، اقدام کنند. پس از به پایان رسیدن این تاریخ، همان صورت حسابی که صادر شده است، به صورت تایید شده در نظر گرفته می‌شود.

همچنین باید توجه کنید که مهلت ارسال هفت روزه برای ارسال صورت‌حساب الکترونیکی را مد نظر داشته باشید. مهم‌ترین نکته‌ای که در این بین وجود دارد این است که: این هفت روز به صورت تقویمی حساب می‌شود. منظور این است که روزهای تعطیل رسمی، جمعه و… هم در این هفت روز محاسبه می‌شود. پس حتما نسبت به ارسال صورت‌حساب الکترونیکی خود در این تاریخ توجه کنید.

بخشنامه و قانون جدید سامانه مودیان کدام است؟

در ادامه آموزش سامانه مودیان باید بگوییم که این سامانه همواره درحال به روز رسانی است و بالطبع برخی از قوانین هم بسته به اقتضا و موارد مختلف مورد باز بینی قرار خواهند گرفت. سامانه مودیان مالیاتی در شش بخش تالیف شده است که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • تعریف
 • تکالیف اشخاص مشمول
 • تکالیف سازمان‌ها
 • تشویق‌ها
 • ضمانت اجرایی
 • نظارت بر اجرا

هرکدام از این شش بخش شامل مراحل و قوانین مختلفی هستند که توضیح همه این موارد در این مطلب نمی‌گنجد و شما برای اطلاع از این شش فصل، می‌توانید آموزش سامانه مودیان به صورت حرفه‌ای را دریافت کنید و یا با کارشناسان مربوطه ارتباط برقرار کنید. تمامی این افراد طبق زمان بندی مجلس می‌بایست نسبت به ثبت نام در سایت، و انجام مراحل قسمت آموزش سامانه مودیان، اقدام کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا